بلاگ

 

 

تالیف کتاب بهتر است یا ترجمه ی کتاب ؟
بسیاری از افرادی که به تازگی وارد حوزه ی پژوهش و تحقیق شده اند برای پاسخ به این سوال مردد هستند.
ابتدا بایستی به این نکته توجه کرد که فردی که قصد چاپ کتابی را دارد از نظر سابقه ی علمی و پژوهشی به اندازه ی کافی دارای بنیه علمی قوی بوده باشد . هر گونه کتابی در رشته ها و گرایشات مختلف ، زمانی مورد استقبال قرار میگیرد که نویسنده آن فردی معتبر در آن رشته باشد .
بنابراین توصیه ما به دانشجویان این است که ابتدا بر روی ترجمه ی کتاب هایی با حجم کمتر و مرتبط با گرایش خود کار کنند و پس از چاپ چند کتاب به صورت ترجمه شده به نگارش و تالیف کتاب بپردازند .
نکته مورد توجه استثنایی است که مربوط به استخراج کتاب از پایان نامه در این زمینه وجود دارد . به این دلیل که در این دسته از کتاب ها جهت تکمیل پایان نامه ، اساتید ، دانشجویان ارشد و دکتری و داوران مختلفی همکاری میکنند و نام استاد راهنما نیز درج می شود که همین موضوع باعث می شود که این پایان نامه به یک کتاب مناسب از نظر علمی و یا محتوایی ختم شود . همچنین توصیه میشود برای برخورداری انسجام و کیفیت بهتر مطالب ، کتاب مجددا توسط دانشجو و یا استاد مربوطه بررسی و ویراستاری شود .
تالیف کتاب برای قشر فرهنگیان ، اساتید و دانشجویان موثرتر بوده و امتیاز بیشتر و بهتری را نسبت به ترجمه کتاب خواهد داشت و می تواند در تثبیت جایگاه یک پژوهشگر نقش بسزایی را ایفا کند .
مزایای چاپ کتاب چیست؟
اما ممکن است این سوال به ذهن شما هم رسیده باشد که به راستی مزایای چاپ کتاب چیست؟ چند پاسخ مشخص برای این سوال می‌توان ارائه داد. یکی از مزایای چاپ کتاب این است که دانشجو یا استاد مربوطه در رشته خود به جایگاهی بالاتر ارتقاء می‌یابد و در بین اهالی علم شناخته شده‌تر می‌شود. از مزایای دیگر چاپ کتاب می‌توان به امتیازات بالایی اشاره کرد که این تولید علمی در پی دارد. برای اموری مانند ارتقای هیئت علمی، مصاحبه دکتری و شرکت در مصاحبه‌های استخدامی و شغلی، چاپ کتاب همواره امتیاز بالایی داشته است و یکی از عوامل تاثیر گذار در انتخاب و یا ارتقای یک فرد است.